Skip to content

206 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$599,999
Last Sale Date
Apr 3, 2019

Property Information

Block2204
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
52%
Improvement Value:$225,300
48%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,390-0.6%
2024$10,455+40.1%
2023$7,463-0.4%
2022$7,491+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,999

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 9393, Page 915Recorded4/9/2019

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4712, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1900