Skip to content

663 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block1702
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,878
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
32%
Improvement Value:$425,000
68%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-0.6%
2024$14,044+45.9%
2023$9,624-0.4%
2022$9,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,878DeedBook 9289, Page 996Recorded3/13/2018

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

DeedBook 9196, Page 307NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

DeedBook 9089, Page 733Recorded1/4/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 7188, Page 1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5887, Page 279

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 3960, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1900