Skip to content

216 Hancock Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block2204
Lot16
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,249
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,100
47%
Improvement Value:$407,700
76%
Total Assessment$537,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,002-0.6%
2024$12,078+40.1%
2023$8,622-0.4%
2022$8,654+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 9479, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 2019