Skip to content

230 Sherman Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block2302
Lot1.02
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,249
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,700
22%
Improvement Value:$621,300
78%
Total Assessment$799,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,842+29.6%
2024$13,765+40.1%
2023$9,826-0.4%
2022$9,863+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft1,249DeedBook 9714, Page 998Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$779,000
DeedBook 9450, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 2019