Skip to content

261 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1936

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block2204
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
47%
Improvement Value:$270,600
53%
Total Assessment$510,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,402-0.6%
2024$11,473+40.1%
2023$8,190-0.4%
2022$8,221+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,044DeedBook 9556, Page 925Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5278, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1936