Skip to content

112 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1906
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block2603
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-12U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
42%
Improvement Value:$745,900
58%
Total Assessment$1,285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,714-0.6%
2024$28,894+40.1%
2023$20,626-0.4%
2022$20,703+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906