Skip to content

239 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jul 30, 1984

Property Information

Block2204
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
57%
Improvement Value:$179,800
43%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,374-0.6%
2024$9,433+40.1%
2023$6,734-0.4%
2022$6,759+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3422, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1890