Skip to content

92 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Apr 12, 1996

Property Information

Block5706
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
48%
Improvement Value:$276,900
52%
Total Assessment$534,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,933-0.6%
2024$12,008+40.1%
2023$8,572-0.4%
2022$8,604+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4981, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1885