Skip to content

3270 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 8, 2002

Property Information

Block4307
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,410
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
38%
Improvement Value:$217,600
62%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,780-0.6%
2024$7,829+40.1%
2023$5,588-0.4%
2022$5,609+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5981, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1910