Skip to content

90 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 6, 2011

Property Information

Block2205
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,200
46%
Improvement Value:$243,300
54%
Total Assessment$446,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,970-0.6%
2024$10,033+40.1%
2023$7,162-0.4%
2022$7,189+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8824, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1880