Skip to content

132 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1936

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block2205
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,300
45%
Improvement Value:$249,500
55%
Total Assessment$453,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,133-0.6%
2024$10,197+40.1%
2023$7,279-0.4%
2022$7,306+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 7987, Page 28

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5222, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1936