Skip to content

148 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2014

Property Information

Block2205
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
39%
Improvement Value:$390,800
61%
Total Assessment$640,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,309-0.6%
2024$14,399+40.1%
2023$10,278-0.4%
2022$10,317+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5453, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1936