Skip to content

191 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1885

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 16, 1995

Property Information

Block2205
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-IU-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
60%
Improvement Value:$137,500
40%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760-0.6%
2024$7,808+40.1%
2023$5,574-0.4%
2022$5,595+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4916, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1885