Skip to content

74 Broadman Pky.

Jersey City, NJ 07305

Built 1945

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 17, 2009

Property Information

Block22202
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2S-B-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,600
38%
Improvement Value:$181,500
62%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,567-0.6%
2024$6,608+40.1%
2023$4,717-0.4%
2022$4,735+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 8700, Page 994Recorded11/25/2009

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 8082, Page 318NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/4/2007

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4526, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1945