Skip to content

322 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block27004
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,800
29%
Improvement Value:$183,700
71%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,817-0.6%
2024$5,853+40.1%
2023$4,178-0.4%
2022$4,194+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 9935, Page 869Recorded10/10/2025

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4595, Page 127