Skip to content

250 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block22203
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-M-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,744
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
34%
Improvement Value:$184,300
66%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,214-0.6%
2024$6,253+40.1%
2023$4,464-0.4%
2022$4,481+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,744DeedBook 9908, Page 326Recorded6/23/2025

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 9312, Page 1Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3354, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1910