Skip to content

258 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 18, 2004

Property Information

Block22203
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
29%
Improvement Value:$235,800
71%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,364-0.6%
2024$7,411+40.1%
2023$5,290-0.4%
2022$5,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7329, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1925