Skip to content

266 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2015

Property Information

Block22203
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
36%
Improvement Value:$170,600
64%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,909-0.6%
2024$5,946+40.1%
2023$4,244-0.4%
2022$4,260+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 7669, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1945