Skip to content

286 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1916

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Mar 20, 2000

Property Information

Block22203
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
28%
Improvement Value:$238,600
72%
Total Assessment$330,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382-0.6%
2024$7,429+40.1%
2023$5,303-0.4%
2022$5,323+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5591, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1916