Skip to content

7 Broadman Pky.Jersey City, NJ 07305

Built 1945

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Oct 29, 1980

Property Information

Block22301
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BD-1UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
40%
Improvement Value:$183,000
60%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811-0.6%
2024$6,853+40.1%
2023$4,892-0.4%
2022$4,911+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3310, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1945