Skip to content

5 Broadman Pky.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 19, 2022

Property Information

Block22301
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-1UHGXSHOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
43%
Improvement Value:$139,100
57%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,440-0.6%
2024$5,474+40.1%
2023$3,907-0.4%
2022$3,922+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,340DeedBook 9718, Page 879Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3250, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1925