Skip to content

191 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2018

Property Information

Block22302
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
32%
Improvement Value:$164,900
68%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431-0.6%
2024$5,465+40.1%
2023$3,901-0.4%
2022$3,916+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8066, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1925