Skip to content

24 Stegman Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block23802
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-MG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
43%
Improvement Value:$125,300
57%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875-0.6%
2024$4,905+40.1%
2023$3,502-0.4%
2022$3,515+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 8921, Page 747Recorded7/22/2013

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 7661, Page 321Recorded9/12/2005

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5281, Page 299

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3290, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1927