Skip to content

201 Orient Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 18, 2005

Property Information

Block22304
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,336
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
19%
Improvement Value:$381,300
81%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,569-0.6%
2024$10,635+40.1%
2023$7,592-0.4%
2022$7,620+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 7584, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 2005