Skip to content

235 Orient Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1922
Industrial

Last Sale Price
$2,375,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block22304
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C2-9U

Assessment

Land Value:$492,000
21%
Improvement Value:$1,892,100
79%
Total Assessment$2,384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,237-0.6%
2024$53,571+40.1%
2023$38,241+8.2%
2022$35,340+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,375,000

From:

To:

DeedBook 9299, Page 462Recorded4/18/2018

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 9023, Page 109Recorded2/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1922