Skip to content

289 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1880

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block22403
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
20%
Improvement Value:$270,500
80%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,525-0.6%
2024$7,572+40.1%
2023$5,405-0.4%
2022$5,426+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 9618, Page 795

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,640DeedBook 9618, Page 795Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,640DeedBook 9429, Page 646Recorded8/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1880