Skip to content

159 Orient Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$16,100
Last Sale Date
Jan 8, 1979

Property Information

Block22403
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
25%
Improvement Value:$261,400
75%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,786-0.6%
2024$7,835+40.1%
2023$5,593-0.4%
2022$5,614+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$16,100
DeedBook 3268, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 1962