Skip to content

5 Morton Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block22404
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
24%
Improvement Value:$220,000
76%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,451-0.6%
2024$6,492+40.1%
2023$4,634-0.4%
2022$4,651+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,475DeedBook 9655, Page 825Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft2,475DeedBook 9432, Page 244Recorded9/6/2019

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5816, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1927