Skip to content

3 Morton Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Date
Nov 6, 2023

Property Information

Block22404
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
21%
Improvement Value:$261,000
79%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,117-0.6%
2024$7,163+42.1%
2023$5,042-0.4%
2022$5,061+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927