Skip to content

16 Morton Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block22405
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B+F-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
15%
Improvement Value:$517,300
85%
Total Assessment$610,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,637+157.3%
2024$5,301+40.1%
2023$3,784-0.4%
2022$3,798+53.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9206, Page 291Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$243,800
DeedBook 7028, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1905