Skip to content

132 Kearney Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1985

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block22501
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
39%
Improvement Value:$145,700
61%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,344-0.6%
2024$5,377+40.1%
2023$3,838-0.4%
2022$3,853+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,440DeedBook 9749, Page 998Recorded6/2/2023

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7773, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1985