Skip to content

134 Kearney Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1985

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block22501
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
45%
Improvement Value:$112,900
55%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,544-0.6%
2024$4,573+40.1%
2023$3,264-0.4%
2022$3,276+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,440DeedBook 9445, Page 765Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$208,500

From:

To:

DeedBook 9232, Page 957Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4176, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1985