Skip to content

74 Orient Ave.

Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 5, 2006

Property Information

Block22502
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
10%
Improvement Value:$353,200
90%
Total Assessment$392,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,762-0.6%
2024$8,817+40.1%
2023$6,294-0.4%
2022$6,318+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7888, Page 193