Skip to content

114.5 Orient Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block22502
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
37%
Improvement Value:$109,900
63%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,894-0.6%
2024$3,919+40.1%
2023$2,797-0.4%
2022$2,808+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,272DeedBook 9864, Page 416Recorded12/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900