Skip to content

13 Oak St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Nov 8, 2022

Property Information

Block21301
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
36%
Improvement Value:$144,900
64%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,018-0.6%
2024$5,049+40.1%
2023$3,604-0.4%
2022$3,618+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
Sq Ft1,302DeedBook 9714, Page 878Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 9132, Page 478Recorded7/20/2016

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 8692, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1905