Skip to content

130 Orient Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block22502
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,600
28%
Improvement Value:$185,900
72%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,728-0.6%
2024$5,764+40.1%
2023$4,114-0.4%
2022$4,130+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,208DeedBook 9927, Page 278Recorded9/4/2025

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8815, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1900