Skip to content

61 Tuers Ave.

Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$669,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block13401
Lot16
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page134

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,100
28%
Improvement Value:$428,400
76%
Total Assessment$562,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,565-0.6%
2024$12,644+125.6%
2023$5,604
Property History

Property Sale

Sale
$669,000
Sq Ft2,176DeedBook 9668, Page 978Recorded5/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1905