Skip to content

11-13 Orient Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
May 3, 1996

Property Information

Block22603
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-HBG2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
40%
Improvement Value:$174,200
60%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525-0.6%
2024$6,566+40.1%
2023$4,687-0.4%
2022$4,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 4991, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1900