Skip to content

15 Orient Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 15, 2015

Property Information

Block22603
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
23%
Improvement Value:$308,600
77%
Total Assessment$400,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945-0.6%
2024$9,001+40.1%
2023$6,426-0.4%
2022$6,450+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 9036, Page 128Recorded4/30/2015

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8975, Page 546Recorded6/5/2014

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7747, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 2005