Skip to content

62 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 0001

Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block22604
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-NH

Assessment

Land Value:$210,000
21%
Improvement Value:$790,000
79%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

DeedBook 9306, Page 467Recorded1/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 0001