Skip to content

171 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block22702
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
24%
Improvement Value:$255,600
76%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,534-0.6%
2024$7,581+40.1%
2023$5,412-0.4%
2022$5,432+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft2,612DeedBook 9550, Page 1Recorded4/15/2021

Property Sale

Sale
$474,000

From:

To:

DeedBook 9315, Page 565Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 9032, Page 735Recorded4/14/2015

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7660, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1905