Skip to content

166 Carteret Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1895

Owner
---
Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block21402
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,649
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
31%
Improvement Value:$200,000
69%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476-0.6%
2024$6,516+40.1%
2023$4,652-0.4%
2022$4,669+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft2,649DeedBook 9906, Page 568Recorded6/13/2025

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8833, Page 182

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7082, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1895