Skip to content

117 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2011

Property Information

Block22703
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,700
33%
Improvement Value:$271,800
67%
Total Assessment$407,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,099-0.6%
2024$9,157+40.1%
2023$6,536-0.4%
2022$6,561+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1885