Skip to content

186 Arlington Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 4, 2013

Property Information

Block22703
Lot44
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description3S-BF-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
15%
Improvement Value:$327,300
85%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,648-0.6%
2024$8,703+40.1%
2023$6,212-0.4%
2022$6,236+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 8475, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 2008