Skip to content

192 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2017

Last Sale Price
$662,500
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block22703
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G1
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage4,472
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
15%
Improvement Value:$521,900
85%
Total Assessment$616,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,775-0.6%
2024$13,862+87.7%
2023$7,383-0.4%
2022$7,411+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$662,500

From:

To:

Sq Ft4,472DeedBook 9231, Page 623Recorded8/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8021, Page 6