Skip to content

107 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$63,500
Last Sale Date
Jun 30, 1983

Property Information

Block22802
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
32%
Improvement Value:$169,400
68%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,531-0.6%
2024$5,566+40.1%
2023$3,973-0.4%
2022$3,988+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 3382, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1961