Skip to content

79 Towers St.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block22802
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,871
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
20%
Improvement Value:$424,700
80%
Total Assessment$529,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,824+88.3%
2024$6,280+40.1%
2023$4,483-0.4%
2022$4,500+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 3195, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1961