Skip to content

12 Towers St.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block22803
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,871
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
30%
Improvement Value:$189,200
70%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,018-0.6%
2024$6,056+40.1%
2023$4,323-0.4%
2022$4,339+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 8872, Page 722

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4599, Page 170

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4054, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1961