Skip to content

19 Towers St.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block22802
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,871
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
31%
Improvement Value:$174,700
69%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,620-0.6%
2024$5,656+40.1%
2023$4,037-0.4%
2022$4,052+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

DeedBook 8814, Page 893Recorded10/14/2011

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 3205, Page 1036

Property Built

Built

Year Built: 1961