Skip to content

50 College St.Jersey City, NJ 07305

Built 1958

Last Sale Price
$269,375
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block22901
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page229

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,867
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
24%
Improvement Value:$251,200
76%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,402-0.6%
2024$7,449+40.1%
2023$5,317-0.4%
2022$5,337+28.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$269,375
DeedBook 9429, Page 157Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4293, Page 122

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3413, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1958